اداره ملی هوایی و فضانوردی ایالات متحده آمریکا تصاویری با کیفیت بسیار بالا از پلوتو منتشر کرده است. این تصاویر توسط فضاپیمای New Horizons از فاصله‌ای حدود 17 هزار کیلومتری این "سیاره کوتوله" گرفته شدند.


پلوتو بیشتر از چهار میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد

ناسا با استفاده از تکنیکی غیرمتعارف موفق به ثبت تصاویری با کیفیت بسیار بالا از سیاره کوتوله پلوتو شده است. این تصاویر توسط تلسکوپ لوری که مخفف Long Range Reconnaissance Imager است در سفینه New Horizons ثبت شده‌اند.

این تلسکوپ در حالیکه یک دوربین دیگر سطح این سیاره کوتوله را اسکن می‌کرده است، هر سه ثانیه یک تصویر از پلوتو ثبت کرده است.

به استفاده از این تکنیک مدت زمان مورد نیاز دوربین برای تنظیم نور و گرفتن هر تصویر کوتاه‌تر شده است و تصاویری با وضوح بسیار بالاتر از سطح پلوتو ثبت شده‌اند.

 

به عقیده پژوهشگران ناسا این تصاویر احتمالأ بهترین تصاویر ثبت شده ‌در ده‌ها سال آینده خواهند بود. این تصاویر 14 ژوئیه (23 تیر گذشته) هنگامی ثبت شده‌اند که سفینه New Horizons از کنار پلوتو عبور کرد و در نزدیک‌ترین فاصله تا سطح این سیاره کوتوله، یعنی در فاصله حدود 17 هزار کیلومتری آن بود.

تصاویر جدید با ثبت مناطق کوهستانی، مناطق یخ‌زده و دهانه‌های آتشفشانی، گوناگونی جغرافیایی پلوتو را نشان می‌‌دهند داد.

سفینه New Horizons ژانویه سال 2006 میلادی سفر خود به سوی سیاره پلوتو را آغاز کرد. آن زمان پلوتون در منظومه شمسی سیاره به شمار می‌رفت.

 

هشت ماه بعد، اوت سال 2006 میلادی انجمن جهانی نجوم رتبه این جرم آسمانی را از سیاره به "سیاره کوتوله" کاهش داد. این تصمیم به دلیل مخالفت شماری از منجمان آمریکایی با آن هنوز مورد مناقشه است.

پلوتو بیشتر از چهار میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارد. برای مقایسه: فاصله زمین و خورشید حدود 150 میلیون کیلومتر است.

پلوتو با قطری حدود 2370 کیلومتر 248 سال زمان نیاز دارد تا یک‌بار دور خورشید بچرخد. این جرم آسمانی پنج قمر دارد و نام آن از نام خدای دنیای مردگان (پلوتو یا پلوتون) در افسانه‌های رومیان باستان گرفته شده است.